seminarium_5

Seminarium Sekcji Procesów Technologicznych 

Prelegent: dr inż. Gabriela Fojt-Dymara

W celu uczestnictwa w seminarium proszę kliknąć w poniższy plakat informacyjny.

Streszczenie:

Praca dotyczy próby wyjaśnienia strukturalnych i mechanicznych czynników wpływających na ciągliwość na gorąco w stalach wysokomanganowych. Badania przeprowadzono na dwóch stalach wysokomanganowych o zróżnicowanym składzie chemicznym.

Badania stali 27Mn-4Si-2Al-Nb oraz stali 24Mn-3Si-1,5Al-Nb-Ti podzielono na dwa etapy. W pierwszym z nich przeprowadzono analizę stopnia zanieczyszczenia stali wtrąceniami niemetalicznymi oraz badania wpływu temperatury przesycania na wielkość ziarna austenitu i własności mechaniczne. Drugi etap, mający na celu określenie ciągliwości na gorąco, obejmował wysokotemperaturowe próby rozciągania i ściskania (próba SICO) za pomocą symulatora termomechanicznego Gleeble 3800.

Przeprowadzone wysokotemperaturowe próby rozciągania i ściskania pozwoliły na: wyznaczenie krzywych płynięcia, ocenę ciągliwości na gorąco na podstawie przewężenia, zbadanie struktury, wyznaczenie temperatury zerowej wytrzymałości, temperatury zerowej plastyczności, temperatury nawrotu plastyczności oraz zakresu kruchości wysokotemperaturowej, a także wpływu temperatury i szybkości odkształcenia na wartość odkształcenia obwodowego próbki, przy którym doszło do pęknięcia.

Przeprowadzone badania wykazały, że wyraźnie wyższą ciągliwość na gorąco posiada stal 24Mn-3Si-1,5Al-Nb-Ti w całym badanym zakresie temperatury. Obie stale wykazują stosunkowo wąski zakres kruchości wysokotemperaturowej, wynoszący 30 °C, przy czym ZKW stali 24Mn-3Si-1,5Al-Nb-Ti jest przesunięty względem stali 27Mn-4Si-2Al-Nb do wyższego zakresu temperatury. Otrzymane wyniki badań stwarzają możliwość opracowania warunków obróbki plastycznej na gorąco blach z opracowanych stali wysokomanganowych o wysokich własnościach mechanicznych oraz gwarantowanej ciągliwości na gorąco.

Link do spotkania: teams